ANALIZUJ TRASY PRZEJECHANE PRZEZ KIEROWCÓW

Kontrola floty pojazdów

Zarządzanie flotą pojazdów to między innymi umiejętne analizowanie tras przejechanych przez kierowców.
Dzięki specjalnym raportom możemy wygenerować zestawienia wielu parametrów potrzebnych na przykład do:

Te oraz wiele innych raportów można dowolnie eksportować do różnych formatów, na przykład PDF lub CSV.

Korzyści:

Jeśli interesuje Cię jakiś niestandardowy raport, skontaktuj się z nami i przekaż nam swoje oczekiwania. Dobierzemy najlepszy raport dla Twoich potrzeb lub stworzymy coś specjalnie dla Ciebie.

Jak to działa?

Menadżer floty pojazdów powinien zawsze mieć jasny pogląd sytuacji odnośnie rozmieszczenia i poruszania się samochodów, które są pod jego zarządzaniem. Monitoring floty pojazdów ułatwia nie tylko kontrolę nad pojazdami i pracą załogi, ale również bardzo przydaje się w sytuacjach kryzysowych. Bardzo często zdarza się, że zachodzi potrzeba odszukania zaparkowanego „gdzieś” samochodu. Nagminne jest parkowanie kierowców na przypadkowych parkingach, a następnie udanie się w miasto na zakupy, czy spacer. Potem okazuje się, że nie wiadomo, na jakim parkingu znajduje się samochód. Jeśli miasto jest spore, szukanie samochodu jest jak szukanie igły w stogu siana. I właśnie w takich nagłych wypadkach ratunkiem jest system monitorowania floty pojazdów. Dzięki zamontowanemu GPS w samochodzie łatwo można go odnaleźć w systemie, co znacząco ułatwi zarządzanie flotą w firmie.

Oprócz lokalizacji pojazdu, system zarządzania flotą pojazdów może być wykorzystywany do określenia, czy pojazd jest zamknięty, możliwa jest kontrola paliwa, a także można sprawdzić jaki jest poziom naładowania akumulatora. Dodatkowo system może monitorować zachowanie pojazdu podczas jazdy.

Śledzenie pracowników a ochrona danych osobowych

Nie każdemu pracownikowi może się podobać możliwość ciągłego „śledzenia” przez system do zarządzania flotą. Aby zapobiec ewentualnym nieprzyjemnościom, skargom ze strony pracownika, każdy pracownik powinien być wcześniej poinformowany o tym fakcie. Ważne, aby kierowca monitorowanego pojazdu, podpisał zgodę na użycie w samochodzie systemu monitorowania. To z pewnością oszczędzi nam kłopotów. W zawieranej zgodzie, czy umowie z pracownikiem warto dodać informację, dlaczego samochód będzie monitorowany. Możemy wskazać, że jest to podyktowane bezpieczeństwem towaru, a także kierowcy. System GPS dla floty jest również bardzo pomocny w przypadku kradzieży samochodu.

Monitoring floty samochodowej jest bardzo pomocny w dużych firmach transportowych, gdzie samochody jeżdżą nie tylko po kraju, ale po całym świecie. System do zarządzania flotą oraz nadajniki GPS floty doskonale sprawdzają się w firmach, które zajmują się transportem cennych ładunków, przedmiotów, pieniędzy. System GPS jest używany również w samochodach do przewożenia więźniów, samochodach policyjnych, czy rządowych.

Czy wszystkie rodzaje pojazdów mogą być zaopatrzone w monitoring floty samochodowej?

Flota samochodowa to wszystkie rodzaje pojazdów — auta osobowe, jak i ciężarowe, a także autobusy, przez co zarządzanie flotą samochodową Kraków obsługuje je wszystkie.

Jeśli Twoje pojazdy nie są wykorzystywane optymalnie, może to oznaczać spadek sprzedaży, wydajności pracy, co przekłada się na spadek dochodów firmy. Dzięki dostępowi na żywo do lokalizacji i statusu Twoich pojazdów, zarządzanie flotą transportową pomaga Ci optymalnie kontrolować Twoją flotę przez całą dobę, a tym samym zwiększyć Twoją wydajność i zyski.

Dlaczego śledzenie GPS jest tak ważne dla zarządzania flotą?

Urządzenia śledzące zapewniają przegląd miejsca pobytu pojazdu, ale korzyści znacznie wykraczają poza samo określenie jego lokalizacji. Inne ważne zalety to:

ZOPTYMALIZOWANIE TRASY — urządzenia do śledzenia pojazdów GPS umożliwiają określenie lokalizacji kierowcy i określenie, który kierowca najlepiej nadaje się do dojazdu we wskazane miejsce. Ułatwia to znacznie pracę dyspozytorowi.

WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO — śledzenie pojazdów GPS może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa Twojej floty. W przypadku zgubienia pojazdu, czy kradzieży lokalizator GPS pozwala na szybsze odzyskanie pojazdu. Niektóre systemy śledzenia ciężarówek GPS umożliwiają nawet ustawienie alertów, gdy pojazd jest używany poza godzinami pracy kierowcy lub, gdy pojazd opuszcza wcześniej dane miejsce.

ZADOWOLENI KLIENCI — niezależnie od tego, czy Twoja flota dostarcza produkty do sklepów, innych firm, prywatnych domów, Twoi klienci oczekują określonego poziomu usług i wygody. Ponieważ oprogramowanie śledzące GPS zapewnia dokładną lokalizację każdego pojazdu, możesz skuteczniej wysłać dany pojazd na miejsce docelowe. Niektóre rozwiązania do zarządzania flotą umożliwiają również udostępnianie klientowi aktualnej lokalizacji pojazdu.

REDUKCJA KOSZTÓW — nie ma znaczenia, czy chodzi o zmniejszenie kosztów paliwa poprzez podejmowanie bardziej strategicznych decyzji dotyczących wysyłki, czy też tworzenie bardziej wydajnej trasy, urządzenia do śledzenia pojazdów GPS pomagają menadżerom flot podejmować decyzje dotyczące oszczędności w czasie rzeczywistym np. przez monitoring zużycia paliwa. Śledzenie GPS zapewnia lepszy wgląd w operacje floty i zapewnia więcej informacji o pojazdach, dzięki czemu możesz podejmować lepsze decyzje dotyczące firmy i jej wyników finansowych.

ZWIĘKSZ WYDAJNOŚĆ, ZMNIEJSZ KOSZTY — zobacz, jak nasze kompleksowe rozwiązania może pomóc ci osiągnąć wymierny zwrot z inwestycji.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie do śledzenia pojazdów i zarządzania flotą?

Aby wybrać odpowiedni system dla swojej firmy, odpowiedz sobie na poniższe pytania, które nakierują Cię na właściwy wybór.

  1. Czy Twoja flota skorzysta na lokalizacji w czasie rzeczywistym, czy też wystarczy aktualizacja pozycji co 5-10 minut?
  2. Czy zależy Ci na łatwości obsługi pulpitu nawigacyjnego? Czy potrzebujesz dużo czasu na przeszkolenie pracowników, w kwestii korzystania z systemu zarządzania flotą? Czy możesz sobie pozwolić na długie szkolenie? Czy wolisz prostsze rozwiązania, bardziej intuicyjne, które nie wymagają długiego szkolenia?
  3. Jakiego rodzaju obsługi klienta potrzebujesz? Jeśli szukasz dostawcy, do którego można łatwo dotrzeć w razie komplikacji i pytań, sprawdź, czy Twój dostawca oferuje całodobową obsługę klienta.
  4. Jak płynny będzie proces instalacji dla Twojej floty? Czy potrzebujesz dodatkowej osoby do instalacji systemu? Czy zainstalujesz system sam, a może dostawca systemu wyśle swojego pracownika do zainstalowania systemu zarządzania flotą?
  5. Na jakich usługach Ci zależy — czy chodzi tylko o lokalizację, czy również o sprawdzanie parametrów pojazdów i wyznaczanie tras? Jak wielu dodatkowych funkcji potrzebujesz, aby optymalnie zarządzać swoją flotą?

Dzięki odpowiedzi na powyższe pytania będziesz miał ogólny zarys, czego potrzebujesz dla swojej floty, a my będziemy mogli szybciej i prościej dostosować usługę do Twoich potrzeb.

Dlaczego warto skorzystać z systemu zarządzania flotą?

Dzięki śledzeniu na żywo z dokładnością do sekundy, menadżerowie flot mają dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, aby wiedzieć, gdzie w danym momencie znajdują się ich pojazdy. Daje to menadżerom flot wgląd w ich operacje i zapewnia klientom spokój ducha, wiedząc dokładnie, gdzie znajduje się ich przesyłka. Przydatną opcją jest także monitoring zużycia paliwa pojazdu.

Oprócz zapewnienia dodatkowego wglądu w operacje pojazdów system zapewnia solidne narzędzia do zarządzania, które umożliwiają flotą wykonanie większej liczby zadań w krótszym czasie. Oparte na danych raporty pomagają poprawić wydajność operacyjną, podczas, gdy narzędzia dyspozytorskie, dane o ruchu w czasie rzeczywistym i analiza tras, pomagają również menadżerom flot poprawić produktywność kierowców i efektywność paliwową.

System do zarządzania flotą posiada również możliwość ustawienia różnych alarmów, np. o zmianie trasy, ruszeniu pojazdu podczas planowanego postoju, kradzieży paliwa. To wszystko sprawia, że kontrola nad flotą jest jeszcze dokładniejsza. Zarządzanie pojazdami zapobiega również kradzieży pojazdów, czy kradzieży paliwa, co chroni znacznie budżet firmy.

Kontrola floty pojazdów - najczęściej zadawane pytania

W żadnym wypadku nie należy tego robić. Dla każdego pracownika można założyć oddzielne konto, do którego nadaje się indywidualne hasło i przypisuje się odpowiednie uprawnienia.
Każdy login posiada przypisane samochody, które może widzieć. Tylko administrator widzi wszystkie auta. W ustawieniach programu można w łatwy sposób ograniczyć widoczność prywatnego samochodu dla konkretnych użytkowników.
Dla takich sytuacji najlepiej wyposażyć kierowców w indywidualne identyfikatory, które umożliwią ich weryfikację. Takie urządzenie jest automatycznie wykrywane w samochodzie i działa podobnie jak nowoczesne kluczyki bezkontaktowe. Może posłużyć do identyfikacji konkretnej osoby a także jako dodatkowe zabezpieczenie przed nieautoryzowanym uruchomieniem samochodu.
W zdecydowanej większości przypadków tak. Są wyjątkowe sytuacje, gdzie wymagana będzie aktualizacja oprogramowania lub wymiana urządzenia na nowe, ale z reguły dotyczy to przypadku gdy z samochodu osobowego chcemy założyć urządzenie GPS do ciągnika rolniczego z nowoczesnym komputerem pokładowym.
Taka sytuacja jest całkiem prawidłowym zjawiskiem. Każdy samochód wysyła dane do serwera i jest połączony niezależnie jeden od drugiego. Synchronizacja pozycji na mapie odbywa się na podstawie przesłanych danych z urządzeń, a te mogę dosyłać je z kilku sekundowym opóźnieniem.