NOWOCZESNE SYSTEMY
e-TOLL oraz SENT
Od czerwca 2021 roku w Polsce obowiązuje system e-toll, czyli nowy system poboru opłat, który zastąpił dotychczasowy viaTOLL.
System etoll polega na automatycznym pobieraniu opłat za płatne drogi (autostrady). Na tzw. trasach koncesyjnych (A1 oraz odcinki A2 i A4) opłaty za wszystkie typy pojazdów sa pobierane w punktach poboru opłat i należy je uiścić gotówką lub kartą kredytową. System e-toll to system automatycznego poboru opłat. Dzięki urządzeniu zamontowanym w pojeździe kierowca nie musi fizycznie płacić za przejazd, ani stać w długiej kolejce do miejsca opłat. System sam pobiera opłaty z karty, która jest skonfigurowana z urządzeniem. Kierowca może po prostu przejechać bez konieczności zatrzymywania się.
To samo dotyczy tras w innych krajach. Na płatnych odcinkach drogi są odpowiednie urządzenia, które pobierają z przejeżdżających samochodów odpowiednią opłatę za dany odcinek trasy. Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony muszą być wyposażone w nadajnik elektroniczny, za pomocą którego pobierana jest opłata za przejazd.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą cenową dotyczącą systemu poboru opłat e-TOLL.
Jak działa eTOLL?
Elektroniczny pobór opłat drogowych wykorzystuje zaawansowane czujniki i kamery do przechwytywania obrazu tablicy rejestracyjnej pojazdu i przypisywania prawidłowej opłaty do danego pojazdu. Zbliżając się do punktu poboru opłat, nie musisz zwalniać, czy się zatrzymywać. Opłata pobierana jest automatycznie poprzez systemy znajdujące się nad jezdnią.
Gdy pojazd przejeżdża pod punktem poboru opłat, kamery rejestrują obraz numeru rejestracyjnego pojazdu. System opłat drogowych wykorzystuje najnowszą technologię optycznego rozpoznawania znaków, aby odczytać Twoją tablicę rejestracyjną i określić, czy prowadzisz motocykl, samochód, ciężarówkę, czy autobus, a także dopasować odpowiednią opłatę. System automatycznie sprawdza, czy Twój pojazd jest połączony z kontem. Jeśli tak, transakcja opłaty drogowej jest pobierana automatycznie z Twojego konta. Jeśli jednak system nie może pobrać opłaty, jesteś o tym informowany i musisz opłacić wystawiony rachunek.
Kto musi opłacać przejazd?
Kierowcy pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t zobowiązani są do uiszczenia opłat za przejazdy płatnymi drogami. To samo dotyczy kierowców zestawów samochód-przyczepa o masie całkowitej większej niż 3.5 tony, a także autobusów z więcej niż 9 miejscami siedzącymi, niezależnie od masy całkowitej.
Aby była możliwość poboru opłaty automatycznej, należy się w systemie e-TOLL zarejestrować i posiadać w pojeździe urządzenie e-TOLL.
System elektronicznego nadzoru transportu
System ten pozwala na kontrolę przewożonych tzw. towarów wrażliwych, określonych przez Krajową Administrację Skarbową.
Towary wrażliwe muszą być odpowiednio zgłoszone i zarejestrowane w systemie SENT, jeśli przewożone są przez teren naszego kraju. Do towarów wrażliwych, które musimy zgłosić, należą np. oleje smarowe, susz tytoniowy, paliwa silnikowe i opałowe czy alkohol etylowy. Przejazd z takimi towarami przez teren Rzeczpospolitej Polskiej musi być rejestrowany poprzez specjalne urządzenia. Geolokalizacja SENT przesyła dane takiego pojazdu do systemu.
System SENT — obsługa
System SENT monitoring GPS jest obsługiwany poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, a także przez usługę online e-Przewóz. Obsługa systemu, jest również możliwa poprzez specjalne aplikacje, np. SENT DOSTAWY, SENT-GEO, które są dostępne na platformie SENT.
Dane geolokalizacyjne pojazdu można również przesyłać do systemu SENT poprzez system e-toll.
Oddzielne zgłoszenia muszą wykonać podmiot wysyłający towar, firma odbierająca towar, a także przewoźnik towaru. Przewóz towarów jest możliwy dopiero po uzyskaniu numeru referencyjnego z rejestru SENT. Za niezgłoszenie towarów wrażliwych grożą surowe kary, które mogą sięgnąć nawet 46 % wartości towaru, z zastrzeżeniem, że najniższa kara to 20 000 zł. Kierowca, który podczas kontroli nie będzie miał numeru referencyjnego SENT zostanie ukarany mandatem w kwocie do 7 500 zł.
e-TOLL oraz SENT - najczęściej zadawane pytania
Domyślnie monitoring GPS nie jest wymagany aby urządzenie poprawnie wysyłało dane do systemu e-toll czy SENT. Istnieje natomiast możliwość uruchomienia podglądu samochodów zgłoszonych czy to do e-toll czy do SENT. Wymaga to aktywowania konta klienta i wiąże się z niewielką miesięczną opłatą, która jest naliczana z rabatem dla klientów korzystających z e-toll lub SENT. Szczegóły można uzyskać kontaktując się z przedstawicielem lub dzwoniąc na biuro obsługi.