Zdalny odczyt tachografu – dlaczego warto?

Tachograf to urządzenie rejestrujące aktywność pojazdu i jego kierowcy. Od 1985 roku stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodów ciężarowych zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej. Kiedyś odczyt tachografu był długim i nużącym procesem. Dziś jednak można wykonać go zdalnie. Poniżej prezentujemy kilka powodów, dla których warto postawić na takie rozwiązanie.

Odczyt tachografu – kogo obowiązuje?

Zarządzanie flotą samochodową w firmie transportowej to szeroko zakrojone działanie, które jest regulowane przez szereg wymogów prawnych. Do takich właśnie należy obowiązek odczytu tachografu. Kogo obowiązuje? Tachografy są na terenie UE obligatoryjne od roku 1985. Na podstawie konwencji AETR konieczność rejestracji danych w transporcie drogowym dotyczy pojazdów ciężarowych lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t, a także autobusów przewożących więcej niż 9 osób.  W Polsce odczyt tachografu jest kontrolowany przez ustawę z dnia 5 lipca 2018 roku. Zgodnie z prawem, dane z tachografu powinny być odczytywane przynajmniej co 90 dni. Informacje z kart kierowców pobiera się natomiast co 28 dni. Ze względu na tę częstotliwość ręczne odczytywanie informacji z tachografu bywa bardzo uciążliwe. Dziś na szczęście można ten proces przeprowadzić zdalnie.

Zdalny odczyt tachografu – jak działa?

Na czym polega zdalne sczytywanie tachografu? Technologia zdalnego odczytu tachografów oraz kart kierowców jest możliwa dzięki bezprzewodowemu przesyłowi danych oraz działaniu specjalnych systemów informatycznych. W ten sposób eliminuje się konieczność spisywania danych bezpośrednio z samochodu – urządzenie do zdalnego odczytu po prostu przesyła je do siedziby firmy, zapewniając szybszą i wygodniejszą wymianę informacji. Dane na temat aktywności pojazdu i kierowcy są pobierane, kopiowane i przesyłane z tachografu zdalnego na serwer lub komputer pracodawcy, który może te je pobrać i sprawdzić, a następnie bezpiecznie zarchiwizować.

Zdalne sczytywanie tachografu – zalety

Dlaczego warto postawić na zdalny odczyt tachografu? Oto, co zyskujesz, gdy stawiasz na taki sposób pobierania danych z pojazdu:

Oszczędność czasu i pieniędzy

Zdalny odczyt tachografu niweluje konieczność pobierania danych bezpośrednio z pojazdu – można go wykonać z siedziby firmy w każdym momencie obsługi pojazdu i o każdej porze dnia czy nocy. W ten sposób zarządzanie flotą pojazdów staje się łatwiejsze i sprawniejsze. Stawiając na takie rozwiązanie, rezygnujemy także z konieczności zakupu drogiego czytnika do tachografu.

Sprawny system monitorowania

Zdalne sczytywanie tachografu to narzędzie, które sprzyja monitorowaniu pracy w firmie transportowej.  Dzięki niemu możesz w każdej chwili sprawdzić aktywność pojazdów i kierowców. To natomiast daje Ci większą kontrolę nad wydajnością pracowników oraz funkcjonowaniem firmy.

Wygodne i bezpieczne przechowywanie danych

Pobieranie danych z tachografu z zacisza biura ma jeszcze jedną zaletę – pozwala na bardzo sprawne i bezpiecznie przechowywanie plików. Wszystkie dane z tachografu pobierane są zdalnie za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Później zostają zaszyfrowane i zapisane w chmurze, gdzie są archiwizowane i bezpiecznie przechowywane.