Wyzwania w zarządzaniu flotą pojazdów

Każde przedsiębiorstwo, którego działalność jest związana z wykorzystywaniem pojazdów użytkowych, by funkcjonować sprawnie i niezawodnie, musi znać zasady dotyczące właściwego zarządzania flotą. Nadzorowi muszą podlegać wszystkie jej działania, niezbędne jest również zadbanie o właściwą obsługę techniczną, by mogła działać efektywnie, nie generując przy tym wysokich kosztów dodatkowych. Z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć w swojej pracy osoby, których zadaniem jest zarządzanie flotą samochodową?

Monitoring pojazdów

Zarządzający flotą samochodową musi zapewnić bezpieczeństwo nie tylko przewożonym ładunkom, ale również kierowcom, którzy są odpowiedzialni za realizację transportu. Dlatego też firma zawsze musi wiedzieć, gdzie dany pojazd się znajduje  – tu niezawodny będzie monitoring GPS pojazdu. Takie monitorowanie jest ważne z bardzo wielu powodów, a w przypadku firm, które w swojej flocie posiadają mnóstwo aut, ułatwia zachowanie kontroli nad położeniem każdego z nich.

Oszczędna jazda

Dbając o bezpieczeństwo pracowników oraz stan techniczny pojazdów, każdy zarządzający flotą samochodową muszą dołożyć wszelkich starań, by jak najskuteczniej monitorować zachowania kierowców i reagować jak najszybciej na wszelkie odstępstwa od ogólnie przyjętych norm.

Zarządzanie flotą i kontrola nad zachowaniem kierowców wymaga między innymi szczegółowej analizy zużycia paliwa oraz stylu jazdy kierowców. W tym celu można skorzystać ze specjalnych systemów monitorujących pracę zarówno kierującego, jak i pojazdu.

Bezpieczeństwo pojazdu i ładunku

Bardzo często sporym wyzwaniem przy zarządzaniu flotą jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa zarówno pojazdu, jak i przewożonego ładunku. Administrator floty nie może również zapominać o tym, że bezpieczny musi być także kierowca. W tym przypadku często najtrudniejszym zadaniem jest egzekwowanie od niego odpowiednich zachowań na drodze, które nie będą zagrażały bezpieczeństwu ładunku, ale i samego prowadzącego pojazd. Oczywiście ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie ładunku, jednak to jak się okazuje, jest zdecydowanie łatwiejsze niż zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy.

Dlaczego warto wspomagać się przy zarządzaniu flotą specjalnymi oprogramowaniami?

Zarządzanie flotą nie jest łatwym zadaniem, wymaga codziennego sprostania wielu trudnym sprawom. Aby ułatwić sobie nieco zadanie, administratorzy mogą sięgać po nowoczesne systemy, dzięki którym:

  • na bieżąco będą otrzymywać informacje o aktualnym statusie floty,
  • będą mogli szybko i w prosty sposób wykonać analizę czasu i stosowne raporty,
  • udostępniony zostanie nowoczesny moduł tachografu,
  • możliwa jest kontrola nad tym, czy jazda kierowcy jest ekonomiczna.

Tak naprawdę systemy do zarządzania flotą mają znacznie więcej możliwości, z których warto skorzystać. Dzięki nim administratorzy floty mogą ułatwić sobie pracę, a sprostanie codziennym zawodowym wyzwaniom będzie znacznie łatwiejsze.