Wpływ systemu GPS na transport i logistykę

Dziś ciężko sobie wyobrazić efektywną pracę w branży transportowej i logistycznej bez zastosowania technologii GPS. Jeszcze kilka lat temu monitoring GPS stosowany był głównie przez kierowców potrzebujących go do nawigacji i ustalania lokalizacji. Dziś zastosowanie tej technologii jest bardziej zaawansowane. Prawidłowe jest stwierdzenie, że GPS mocno zrewolucjonizował wiele kwestii związanych z branżą transportową i logistyczną. Obecnie GPS to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi biznesowych, dających korzyści zarówno przedsiębiorcom jak i współpracującym z nimi kontrahentom.

GPS – podstawa funkcjonowania współczesnych firm logistycznych

Każda firma, której funkcjonowanie bazuje na wykorzystaniu floty pojazdów, niezwykle istotna jest znajomość danych dotyczących ich położenia. Z tego też powodu zdecydowana większość firm transportowych i logistycznych korzysta ze śledzenia GPS. Zarządca floty doskonale wie który z pojazdów pozostaje w ruchu. Dodatkowo jest w stanie monitorować ich prędkość, ustalać optymalne trasy i jeżeli zajdzie taka potrzeba wyłączyć/uruchomić silnik. Kontroli podlega również trasa przejazdy kierowcy, wraz z przystankami na odpoczynek. GPS jest niezawodny nie tylko w optymalizacji tras przejazdu czy czasu pracy kierowców. Bardzo często sprawdza się w lokalizowaniu skradzionego pojazdu.

Warto zaznaczyć, że pod wieloma względami kontrola floty pojazdów jest niezwykle ważna w transporcie i logistyce. Tylko firmy, które potrafią właściwie nadzorować swoje pojazdy, osiągają zawodowy sukces.

Innowacje w branży

Ze względu na to, że monitoringiem GPS zainteresowanych jest coraz więcej firm transportowych, twórcy aplikacji poddają ją ciągłej modyfikacji, ulepszaniu i unowocześnianiu. To dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy mogą systematycznie zyskiwać coraz więcej korzyści dla prowadzonej przez siebie firmy transportowej.

Dlaczego stosowanie najnowocześniejszych monitoringów GPS jest tak ważne dla prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności w branży transportowej i logistycznej?

Monitoring GPS można zaliczyć do najnowocześniejszych rozwiązań biznesowych, umożliwiających dwukierunkową komunikację z flotą, co w praktyce znacząco ułatwia sprawne zarządzanie nią. Zmiana trasy dowolnego auta, czy dodanie nowego punktu odbioru? Takie zadania bez problemu mogą wykonać zarządcy floty poprzez zaznaczenie kilku opcji w aplikacji. Kierowca natychmiast zostanie powiadomiony o zaistniałych zmianach, przez co nie straci czasu ani niepotrzebnie nie przejedzie zbędnych kilometrów. Możliwości zarządzania flotą pojazdów jest naprawdę mnóstwo. Ci najważniejsze na monitoringu GPS korzystają nie tylko firmy transportowo i logistyczne, ale również kierowcy, którzy z nimi współpracują.

Stosowanie monitoringu GPS w zarządzaniu flotą przyczynia się również do optymalizacji zasobów. Dzięki temu, że osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie floty ma stały dostęp do informacji o każdym z pojazdów, może szybko wykryć i naprawić zaistniałe nieprawidłowości. Jeżeli pojawiają się opóźnienia w dostawie (co może negatywnie wpłynąć na relacje z kontrahentami) możliwe jest szybsze poznanie przyczyny takiego stanu.

Wbrew pozorom zarządzanie flotą poprzez monitoring GPS pozwala również na zbudowanie zaufania pomiędzy kierowcą a przedstawicielem firmy i samym pracodawcą. Dlaczego? Otóż właściciele floty doskonale zdają sobie sprawę z tego, co na każdym etapie trasy dzieje się z należącym do nich autem. Wiedzą również jak wygląda styl jazdy kierowcy, ile robi postojów, z jaką szybkością się porusza itp. Zaufanie jest bardzo ważne dla udanej, współpracy pomiędzy stronami. Kierowca, którego praca jest skrupulatnie monitorowana, nie tylko jeździ bezpieczniej i przepisowo, ale również nie zostanie omyłkowo oskarżony o nadużycia, co niestety w czasach, gdy jeszcze monitoring GPS nie był tak popularny, zdarzało się dość często.

Branża transportowa i logistyczna bardzo się rozwinęła po wprowadzeniu do zastosowania systemu monitoringu GPS. Prac firm stała się sprawniejsza, dostawy bardziej płynne, a wszystkie dostawy realizowane są szybciej i skuteczniej.