Praca zawodowego kierowcy – co warto wiedzieć?

Transport drogowy to jedna z niewielu branż, która niezależnie od okoliczności systematycznie się rozwija, tworząc coraz więcej miejsc pracy. Ze względu na duże zapotrzebowanie, kierowcy zawodowi mogą liczyć na coraz lepsze warunki zatrudnienia. Czy warto zostać zawodowym kierowcą? Co należy wiedzieć o specyfice tego zawodu przed podjęciem zatrudnienia?

Na czym polega praca kierowcy zawodowego?

Jak zapewne łatwo się domyślić, praca zawodowego kierowcy opiera się przede wszystkim na prowadzeniu pojazdów, w których znajduje się określony ładunek. Nie zawsze musi przybierać formę materialną, zawodowi kierowcy zajmują się również przewozem ludzi.

Zadaniem kierowcy, niezależnie od tego, czy wiezie przedmioty, czy ludzi, jest bezpieczne dotarcie do miejsca docelowego.

Charakterystyczną cechą pracy kierowcy, ze względu na to, że często przejeżdża on nawet setki kilometrów dziennie, jest nienormowany czas pracy. W tym przypadku dzień roboczy często nie kończy się na ośmiu godzinach pracy. W przypadku przewozów międzynarodowych kierowcy muszą liczyć się z długotrwałym pobytem poza domem i czasowym zamieszkaniu w pojeździe. Z tego też powodu nie jest to zajęcie, które mógłby bez żadnych przeszkód wykonywać każdy. Do długich rozstań z najbliższymi dochodzi również stres, przez co zawód ten staje się nieodpowiedni dla osób niemających zbyt mocnej psychiki.

Jakie pojazdy może prowadzić zawodowy kierowca?

Wbrew powszechnie panującym przekonaniom kierowca zawodowy prowadzi nie tylko samochód ciężarowy czy autobus. W jego zawodowych kompetencjach znajduje się również prowadzenia aut typu bus (przy których najczęściej wystarczy samo prawo jazdy kat.B.).

Niezależnie od typu prowadzonego pojazdu, każdy zawodowy kierowca musi regularnie przechodzić przewidziane przepisami prawa badania.

Jak wygląda czas pracy kierowcy?

Zgodnie z polskimi przepisami zawodowy kierowca w ciągu doby nie może prowadzić pojazdu dłużej niż przez dziewięć godzin (dwa razy w tygodniu legalnie może robić to o godzinę dłużej). Tygodniowy czas pracy kierowcy wynosi od 56 do 90 godzin. Na każde 4,5 godziny jazdy kierowcy przypadka przerwa o długości co najmniej 45 minut.

Odpoczynek w pracy zawodowego kierowcy jest niezwykle ważny. Wypoczęty kierowca jest w stanie myśleć trzeźwo i lepiej skupiać się na jeździe, co z punktu widzenia bezpieczeństwa jest bardzo ważne.

Czy warto zostać kierowcą zawodowym?

Praca zawodowego kierowcy, szczególnie tego, który bierze udział w transporcie międzynarodowym, pracując w firmie posiadającej flotę pojazdów, jest wymagająca i nie każdy będzie w stanie zaakceptować jej wady i ograniczenia wynikające z takiej formy zatrudnienia. Jednak jeżeli są one w pełni akceptowalne, to jest to zawód, w którym można naprawdę bardzo dobrze zarobić. W tym przypadku ważne są nie tylko względy finansowe. Jazda setki czy tysiące kilometrów to również szansa na znalezienie się w innym miejscu. Bez wątpienia będzie to również dobre zajęcie dla osób, które nie lubią zajęć monotonnych i schematycznych.