Najlepsze rozwiązania dla firm transportowych

Zarządzanie firmą transportową to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga unikalnych metod nadzorowania podejmowanych działań. Dobrze dobrane, dostarczają kompleksowej wiedzy na temat aktywności pracowników, stanu pojazdów oraz osiąganych wyników. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym narzędziom monitorującym kontrolowanie wszystkich tych czynników jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Poniżej wymieniamy najlepsze rozwiązania, które pomagają w sprawnym funkcjonowaniu firmy transportowej.

Monitoring GPS

Lokalizator GPS w samochodzie to rozwiązanie, po które sięgają dziś wszyscy – zarówno profesjonalni przewoźnicy, jak i osoby prywatne. To podstawowa usługa, która pozwala na śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym. Umożliwia określenie dokładnej pozycji i kierunku jazdy samochodu, a nawet ustalenie, z jaką prędkością się porusza. Ułatwia również kontrolowanie elementów takich jak poziom paliwa w zbiorniku, obroty silnika czy bieżący status czasu pracy kierowcy. Monitoring auta sprzyja lepszej kontroli i organizacji pracy, a także pozwala na efektywniejsze rozliczanie pracowników. To narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy transportowej.

Kontrola floty pojazdów

Kolejną bardzo ważną usługą, która wspomaga prawidłowe działanie transportu w firmie, jest zarządzanie flotą pojazdów. Dokonuje się go przy pomocy systemów telematycznych, które odpowiadają za sprawny monitoring floty samochodowej w firmie. To rozwiązanie, z którego bardzo chętnie korzystają zarówno duże, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Co umożliwia? Przede wszystkim – nadzorowanie stanu technicznego pojazdu, planowanie wyjazdów pracowników oraz kontrolę zużycia paliwa. Dzięki temu pozwala na lepszą organizację pracy i szybsze reagowanie na problemy, co przekłada się z kolei na korzyści finansowe.

Zdalny odczyt tachografu

Informacje zapisane na tachografie i karcie kierowcy nie muszą być odczytywanie stacjonarnie. Większość nowoczesnych firm transportowych korzysta dziś z usługi zdalnego odczytu tachografu, który czyni ten proces szybszym, łatwiejszym i bardziej opłacalnym. Wymaga tylko odpowiedniego modelu urządzenia GPS oraz tachografu, który obsługuje zdalny odczyt plików. To wystarczy, aby cieszyć się w pełni zautomatyzowanym pobieraniem danych i bezpiecznym przechowywaniem plików.

E-TOLL i SENT

Od 2021 roku na terenie Polski funkcjonuje system e-TOLL, który służy do nowoczesnego poboru opłat. Opiera się on na działaniu zaawansowanych kamer i czujników, które przechwytują zapis z tablic rejestracyjnych pojazdu, a następnie przypisują mu właściwą opłatę za przejazd na autostradzie. Cały proces jest zautomatyzowany, szybki i wygodny, dzięki czemu kierowca nie musi zwalniać i zatrzymywać się przy bramkach do poboru opłaty.

To bardzo inteligentna usługa, która sprzyja kontrolowaniu finansów w firmie transportowej. Równie przydatny jest SENT – System Elektronicznego Nadzoru Transportu, który pozwala na kontrolę przewożenia tzw. towarów wrażliwych (jak oleje smarowe, susz tytoniowy czy alkohol etylowy). SENT ułatwia proces rejestracji takich towarów i zapobiega ewentualnym problemom z kontrolami na przejściach granicznych. Oba te rozwiązania skutecznie usprawniają odgórne zarządzanie transportem w firmie.