Monitoring GPS pojazdów – największe zalety

Branża TSL wykorzystuje wiele nowinek technologicznych w celu zwiększenia efektywności świadczonych usług. Monitoring GPS to jedno z ciekawszych rozwiązań dla wszystkich właścicieli floty, czy nawet pojedynczych pojazdów ciężarowych, dostawczych, osobowych. Najlepiej oczywiście powiązać system monitoringu GPS z bardziej rozbudowanym systemem rozszerzającym możliwości kontroli. Co jeszcze warto wiedzieć o zaletach montażu GPS w samochodzie?

Dlaczego to inwestycja godna uwagi?

Poruszanie się po krajach UE, a także w innych częściach świata to coraz większe ryzyko. Według danych pochodzących z raportów Komisji Europejskiej coraz więcej samochodów ciężarowych traci ładunki, chociażby po zwykłym postoju na parkingu. Kierowcy, którzy chcą się zabezpieczyć wiążą GPS z technologiami powiadamiania o ładunku, szczegółowej lokalizacji. To jedno z ciekawszych rozwiązań, które w perspektywie obniża nawet koszty ubezpieczenia. Przystosowanie floty do jazdy za granicą wymaga niestety coraz większych inwestycji, ale to się po prostu opłaca i stanowi niezbędną przewagę konkurencyjną. Naturalnie, dzięki monitorowaniu samochodów ciężarowych w znaczący sposób obniżają się koszty operacyjne dla działalności gospodarczej. Z jakiego powodu? Spedytor w kontakcie z kierowcą jest w stanie zaplanować znacznie lepsze trasy. Dodatkowo GPS podpowiada, czy warto w danym momencie skręcić, czy skrócić trasę. Optymalizacja przejazdów we flotach firmowych to kolejna przewaga konkurencyjna przekładająca się realnie na terminowość świadczonych usług. Kierowca nie traci też zbyt wiele czasu na samodzielne planowanie tras, ale wszystkie warunki ustala systemowo. Należy wykorzystywać tylko aktualne oprogramowanie połączone z funkcjami wspierającymi dla branży TSL. Bardzo ciekawe dodatki to śledzenie stanu paliwa, stanu ogumienia, powiadamianie kierowcy o potrzebie konserwacji. Racjonalne podejście do oceny stanu floty i do planowania tras oznacza mniej przestojów, a także większą terminowość, a tym samym zaufanie płynące ze strony klientów. Podniesienie efektywności dla sektora TSL to jeden z kluczowych czynników sukcesu, a można to osiągnąć jedynie przez inwestycje w GPS w samochodzie i inne udoskonalenia technologiczne.

Podsumowanie przewag

Na rynku występuje wiele ciekawych systemów telematycznych ułatwiających nie tylko monitorowanie samochodów ciężarowych, dostawczych, osobowych, ale też rozliczanie kierowców, kontrolowanie stanu ogumienia, czy innych właściwości pojazdów. Mniej przestojów to wyraźnie większe zyski, a ubezpieczyciele przychylnie patrzą na właścicieli flot, którzy inwestują w najnowsze technologie i nie boją się podejmowania ryzyka na trasach międzynarodowych. Zadowolony klient to też naturalnie cel sam w sobie, dlatego monitoring GPS floty samochodowej to właściwy kierunek budowania przewagi konkurencyjnej i to długoterminowo. Systemy telematyczne generują wiele oszczędności, ale po nieco dłuższym czasie i wpływają pozytywnie na ograniczenie formalności związanych z rozliczeniami kierowców.