Monitoring GPS jako ochrona przed kradzieżą pojazdu

Mówi się, że idealne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą nie istnieje, ale czy wiesz jak zminimalizować ryzyko utraty pojazdu ? Czasem lepiej dmuchać na zimne zawczasu.

Statystyki nie kłamią.

W czasach gdy większość samochodów zarówno osobowych jak i ciężarowych posiada w standardowym wyposażeniu autoalarm, montowany fabrycznie przez producentów samochodów, a do tego mnóstwo elektronicznych zabezpieczeń utrudniających złodziejom kradzież samochodu możemy ulec mylnemu przekonaniu, że takie rozwiązania zabezpieczą nasz samochód przed niezaplanowaną zmianą właściciela. O ile można też przyjąć, że w Polsce poprawiło się ogólnie poczucie bezpieczeństwa, to jednak nadal statystyki pokazują, że co miesiąc ginie całkiem spora liczba samochodów w naszym kraju. W 2021 roku najwięcej samochodów, bo 2848 ukradziono w samym województwie Mazowieckim. Niestety ciężko znaleźć rzetelne źródła informacji mówiące o tym ile z tych samochodów udało się w całości odzyskać. Jeśli więc statystycznie alarmy nie zawsze chronią nas przed utratą samochodu, to co w takim razie możemy zrobić w sytuacji kiedy staniemy się ofiarą kradzieży ?

Aktualna pozycja samochodu pomocą w jego odnalezieniu.

Idealna wręcz sytuacja, gdy dowiadujemy się, że nasze auto zostało skradzione, a w aplikacji na telefonie możemy podglądnąć gdzie samochód się znajduje. Niestety częściej jednak właśnie wtedy zastanawiamy się dlaczego tyle zwlekaliśmy z założeniem lokalizatora GPS w naszym niedawno zakupionym Audi Q7. Wystarczy także pojechać na wakacje i zaparkować w niedozwolonym miejscu. Szybko zorientujemy się, że nasz samochód znikną, ale w obcym kraju, długo zejdzie nam szukać parkingu, na który został odholowany. Ten przykład znam akurat z autopsji. Wydaje się więc oczywistym, że jeśli mamy zamontowane w pojeździe urządzenie, które umożliwia nam namierzenie jego pozycji, to nie musimy się niczym przejmować, czy aby na pewno ? Czy złodzieje nie wiedzą, że samochody mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci lokalizatorów GPS ?

Dobry montaż podstawą dobrego zabezpieczenia.

Niektórzy twierdzą, że każde zabezpieczenie można złamać, a to samo analogicznie można powiedzieć o wymienionych wcześniej formach ochrony samochodu przed kradzieżą. Czynnikiem decydującym w sytuacji kiedy mówimy o nieautoryzowanym dostępie do pojazdu jest zawsze czas. Zakładając, że nasze dobro osobiste w postaci samochodu wartego nie rzadko kilka set tysięcy złotych może przejść w posiadanie przypadkowej osoby, najczęściej określanej mianem złodzieja, powinniśmy rozważyć taką formę zabezpieczenia, która realnie wpłynie w największym stopniu na odzyskanie naszego pojazdu. Takie podejście pozwala zawczasu przygotować się na najgorszy scenariusz i przede wszystkim wpłynie pozytywnie na obniżenie i tak wysokiego już w dzisiejszych czasach stresu. Stąd też dobrym pomysłem jest zlecenie zamontowania lokalizatora firmie, która znając standardy montażu i najbardziej popularne sposoby podłączania sterowników GPS, zaproponuje takie rozwiązanie, które w znaczący sposób uniemożliwi złodziejowi znalezienie urządzenia. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w profesjonalnych rozwiązaniach używa się urządzeń odpornych na popularne „zakłucacze GPS” .