Korzyści z optymalizacji tras przejazdu

Dziś już chyba nikt nie ustawia tras komercyjnych przejazdów ręcznie. To nie tylko czasochłonne zadanie, ale przede wszystkim nieefektywne. Jak więc firmy transportowe współcześnie planują trasy przewozu? Korzystają ze specjalnych aplikacji, które po uwzględnieniu kilku najistotniejszych czynników ustalają optymalną trasę przejazdu z punktu A do punktu B.

Czym jest optymalizacja trasy?

Optymalizacja trasy to najlepsze rozwiązanie pozwalające na znalezienie najlepszej w danym czasie trasy przewozu, z  uwzględnieniem najistotniejszych czynników. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to zadanie łatwe, jednak z punktu widzenia ekonomii niezwykle opłacalne dla przedsiębiorstw transportowych.

System mapowania jedynie wyznacza trasę z jednego punktu do drugiego. Optymalizacja trasy natomiast ukazuje najlepszą z wszystkich dostępnych możliwości. System uwzględnia wiele czynników, między innymi takich jak:

  • liczba dostaw,
  • ilość przystanków na trasie,
  • ilość przerw kierowcy wynikających z przepisów prawa pracy,
  • okna czasowe,
  • ewentualne opóźnienia w ruchu.

Optymalizacja tras oparta jest na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dlatego też nie może być wykonywana ręcznie – za realizację tego zadania odpowiedzialny jest specjalny system.

Dlaczego warto korzystać z optymalizacji tras?

Optymalizacja tras to przede wszystkim oszczędność kosztów oraz czasu. Przedsiębiorstwa transportowe, którym udaje się właściwie zaplanować drogę przejazdu z uwzględnieniem najistotniejszych szczegółów, są w stanie naprawdę sporo zaoszczędzić na przewozach.

Nie bez znaczenia dla oszczędności firmowych jest to, że optymalizacja trasy pozwala na wybranie tej lepszej, co nie zawsze oznacza, że krótszej tasy. Warto pamiętać, że pojazdy, które dużo poruszają się po zniszczonych, dziurawych drogach znacznie szybciej ulegają uszkodzeniom, w związku, z czym przedsiębiorcy muszą się liczyć z wydatkami (często niemałymi) na serwis oraz naprawy. Dlatego też nie zawsze najkrótsza znaczy najlepsza.

Optymalizacja tras pozwala często również uniknąć kar za nieprzepisową jazdę czy przekroczenie dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdu. To bardzo ważne zarówno dla przedsiębiorcy jak i samego kierowcy, który również ponosi konsekwencje tego typu uchybień.

Wyznaczenie maksymalnej optymalnej drogi to jak łatwo się domyślić nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu. W końcu każdy przedsiębiorca doskonale zna dosłowne znaczenie przysłowia „czas to pieniądz”. Możliwość ominięcia remontów czy innych zdarzeń drogowych pozwala na wykonanie transportu w określonym czasie. To z kolei wpływa na zadowolenie odbiorcy transportu, a także na zachowanie płynności funkcjonowania firmy przewozowej.

Korzystanie z optymalizacji tras pozwala na lepsze i bardziej efektywne zarządzanie pracą kierowców, co przekłada się na sprawność w funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa. We współczesnym transporcie nowoczesne narzędzia telematyczne to absolutna podstawa funkcjonowania firm.