Jak wyeliminować puste przebiegi w transporcie?

Współczesne firmy logistyczne i transportowe, pomimo dostępu licznych nowoczesnych narzędzi przeznaczonych do efektywniejszego zarządzania flotą, w dalszym ciągu zmagają się z jednym, ale poważnym problemem, czyli pustymi przebiegami. Dotyczy to zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Przyczyn pustych przebiegów w transporcie jest dość dużo, niezależnie jednak od tego, co je powoduje, przedsiębiorcy chcący zachować płynność swojej działalności powinni dołożyć wszelkich starań, by je wyeliminować.

Skąd się biorą puste przebiegi?

W transporcie drogowym towarów często niestety nie da się uniknąć przejazdów bez ładunku. Wpływ na to ma kilka czynników, a jednym z najistotniejszych jest brak równowagi pomiędzy popytem a podażą na usługi transportowe. W powstawaniu pustych przebiegów duży udział ma także coraz krótszy czas dostawy oraz fakt, że przewoźnicy bardzo szybko starają się zorganizować transport, gdy tylko przyjmą nowe zlecenie do realizacji.

Co jeszcze decyduje o ilości pustych przebiegów? W tym przypadku na taki stan w transporcie nie pozostaje obojętna branża, w ramach której organizowane są przewozy. Szczególnie często ma to miejsce w przypadku przewozów ponadnormatywnych, transporcie paliw czy materiałów budowlanych. Śmiało można stwierdzić, że obecnie pomimo dostępności nowoczesnych narzędzi niektóre przewozy specjalistyczne trudno jest poddać optymalizacji, przez co planista ma naprawdę utrudnione zadanie co do redukcji pustych przebiegów.

O ile przy transporcie specjalistycznym optymalizacja przewozów i eliminacja pustych przebiegów może być nieco utrudniona, o tyle przy umiejętnym zarządzaniu flotą przy spaletyzowanych ładunkach zadanie jest znacznie łatwiejsze.

Branża transportowa już od wielu lat za nadrzędny cel swojego działania stawia eliminację pustych przebiegów. Planiści starają się szukać coraz to nowszych rozwiązań, które pozwolą im zmniejszyć ilość przejazdów bez załadunku.

Jakie kroki należy podjąć, by wyeliminować puste przebiegi?

Jakie kroki należy podjąć, by wyeliminować puste przebiegi? Istnieje kilka mniej lub bardziej skutecznych (zależnie od sytuacji) sposobów na zmniejszenie ilości pustych przebiegów – ich całkowite wyeliminowanie jest bardzo trudne czy w niektórych przypadkach wręcz nawet niewykonalne.

Jednym ze sposobów na ograniczenie pustych przebiegów jest przemyślane tworzenie siatki klientów. Choć brzmi to prosto, w rzeczywistości takie nie jest. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że wymaga to zgrania zawodowego w jednym czasie planistów, spedytorów, handlowców oraz pracowników biura obsługi klienta. Tworzenie dobrej siatki klientów jest trudnym i skomplikowanym procesem, jednak nie jest niemożliwe do wykonania, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by się to udało. Ograniczenie prostych przebiegów może znacznie poprawić kondycję finansową firmy.

Skutecznie z pustymi przebiegami można walczyć również poprzez skrupulatne analizy. Tu przydatne będą rozbudowane systemy telematyczne, które można wykorzystać na wiele sposobów, między innymi do takiego planowania tras przejazdów, by zminimalizować ilość tych, które będą się odbywały bez załadunku.

Giełdy transportowe. To kolejny sposób, który umiejętnie wykorzystany może pomóc w zredukowaniu ilości pustych przebiegów, z którymi musi mierzyć się firma transportowa. Nie zawsze jednak będzie to metoda skuteczna i tak naprawdę niekiedy zależy od szczęścia. Warto jednak próbować, gdyż może się zdarzyć, że na trasie przejazdu znajdą się dodatkowe zlecenia, pozwalające na całościowe lub częściowe zapełnienie przestrzeni ładunkowej, a tym samym wyeliminowanie z powrotnej drogi pustego przebiegu.

Nawet jeżeli nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania pustych przebiegów, należy podjąć wszelkie możliwe kroki, które ograniczają ich ilość. Warto, bowiem nawet częściowa eliminacja przejazdu bez towaru może przyczynić się do znaczących oszczędności w firmie.