Jak skutecznie obniżyć koszty paliwa?

Koszty paliwa można zaliczyć do największych wydatków, z jakimi zmagają się firmy transportowe. Nic więc dziwnego w tym, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy możliwe jest zmniejszenie wydatków na paliwo, bez żadnego wpływu na jakość i szybkość prowadzonych działań transportowych. Czy obniżenie wydatków jest w tym przypadku rzeczywiście możliwe?

Jak skutecznie firma transportowa może zaoszczędzić na paliwie?

Paliwo to jeden z największych wydatków firm transportowych szczególnie teraz, gdy ceny tego surowca tak znacząco wzrosły. Jest jednak kilka sposobów na to, by zarządcy floty mogli nieco zaoszczędzić na tankowaniu pojazdów.

Edukacja kierowców

Każda firma, która chce zmniejszyć koszty paliwa, powinna zadbać o edukację kierowców w zakresie ekonomicznego podróżowania. Stosując monitoring floty pojazdów, można zauważyć, który z nich ma mało ekonomiczny styl jazdy, przez co zużycie paliwa jest znacząco większe. Istotne jest także zoptymalizowanie tras oraz wyeliminowania pustych przebiegów, czyli tras, na których auto porusza się bez żadnego załadunku.

Skuteczny monitoring floty pojazdów

Jednym z najlepszych sposobów na większe oszczędności paliwa jest stosowanie skutecznego monitoringu floty pojazdów. Nie jest to zadanie trudne, tym bardziej że dostęp do takich rozwiązań jest dość prosty, wystarczy wybrać najlepszy program, którzy pozwoli na łatwiejsze i bardziej efektywne zarządzania flotą transportową.

Optymalizacja tras przejazdu

Aby możliwe było zmniejszenie kosztów paliwa, bardzo ważne jest, by firma dążyła do optymalizacji wszystkich tras przejazdów. Nie jest to zadanie łatwe, codzienne planowanie tras kierowców wymaga uwzględnienia ogromnej ilości czynników. Jednak wysyłek jest opłacalny, gdyż jeżeli zostaną wybrane najkrótsze trasy, możliwie bez korków i utrudnień, a przy tym wyeliminowane zostaną na tyle na, ile jest to możliwe puste przebiegi, oszczędności na paliwie mogą być naprawdę spore.

Monitoring poziomu paliwa

Firmy chcące obniżyć koszty paliwa powinny zainwestować w specjalne czujniki mierzące regularnie jego poziom. Monitoring zużycia paliwa to narzędzia wszechstronne, kontrolujące zużycie tego surowca w każdym firmowym samochodzie. W większości przypadków dokonywane są pomiary cyfrowe, a ich dokładność wynosi nawet 99%.

Analiza poziomu paliwa pozwala nie tylko na weryfikację jego stanu i szacowanych kosztów. To również dobre zabezpieczenie przed jego kradzieżą. Niestety dość często zdarza się, że wysokie koszty paliwa są pośrednio generowane przez nieuczciwych kierowców, wykorzystujących firmowe paliwo do prywatnych celów.

Zmniejszenie kosztów paliwa w firmie wymaga starannego zaplanowania i analizy wielu czynników. Warto jednak podjąć ten wysyłek, gdyż zostanie odpowiednio nagrodzony poprzez obniżenie wydatków na tankowanie firmowych pojazdów. Właściwie przemyślany plan i edukacja pracowników (które dla większego efektu może wiązać się z atrakcyjnymi dla nich benefitami) to przepis na sukces w zmniejszaniu wydatków na utrzymanie floty firmowych pojazdów.