Jak skutecznie obniżyć koszty floty?

Przy braku odpowiedniego planowania może zdarzyć się tak, że zarządzanie flotą samochodową jest na tyle kosztowne, że pochłania znaczną część firmowego budżetu. Tak naprawdę dysponowanie firmowymi pojazdami może być naprawdę tanie pod warunkiem jednak, że będzie umiejętnie prowadzone. W jaki sposób można skutecznie obniżyć koszty utrzymania firmowej floty pojazdów?

Regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów utrzymania floty samochodowej w firmie, jest regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze opony, które nie są odpowiednio napompowane, szybciej się zużyją (więc często trzeba będzie ponosić koszty zakupu kolejnych), a po drugie mniej powietrza w kołach powoduje silniejsze przyleganie do podłoża. Efektem tego jest między innymi znaczny wzrost poboru paliwa.

Wybór dobrego serwisu samochodowego

Wbrew pozorom wybierając serwis samochodowy wyłącznie na podstawie cennika usług, nie zawsze da się zaoszczędzić. Często niestety niska cena napraw wiąże się z ich fatalną jakością zastosowaniem części zamiennych wątpliwej jakości, przez co konieczna będzie w najbliższym czasie kolejna naprawa, czyli dodatkowe koszta. Tak naprawdę lepiej jest zapłacić więcej, ale za mieć gwarancję solidnie wykonanej naprawy.

Ograniczenie pustych przebiegów

W przypadku wielu firm utrzymujących swoją flotę pojazdów nadmierne koszty wytwarzane są przez puste przebiegi. Powrót auta bez ładunku to koszta, które należy ponieść, a dodatkowo firma na tym przecież w żaden sposób nie zarabia. Dlatego w miarę możliwości chcąc ograniczyć wydatki na utrzymanie floty, warto ograniczyć puste przebiegi do absolutnego minimum.

Wyznaczanie optymalnych tras

Obecnie przewoźnicy mają do dyspozycji naprawdę wiele systemów GPS, dzięki którym mogą ustalać optymalne trasy szybko i skutecznie. Warto jednak pamiętać o tym, by korzystać z narzędzi odpowiednio dopasowanych do specyfiki i wielkości floty.

Stała kontrola zużycia paliwa

Koszty związane z paliwem pochłaniają w firmach zdecydowanie największą część środków przeznaczonych na utrzymanie floty. W niektórych przypadkach wydatki na paliwo mogą stanowić nawet ponad 50% ogólnej sumy wydatków. Ograniczając nieco wydatki na funkcjonowanie floty, warto dbać o regularny monitoring zużycia paliwa.

Jak przeprowadzać kontrolę paliwa? Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań w tym przypadku mogą być karty paliwowe i raporty generowane przez ich dostawców. Dzięki nim możliwe jest systematyczne analizowanie danych dotyczących częstotliwości oraz ilości tankowań w przypadku danego pojazdu. Regularna kontrola tego obszaru pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nadużyć ze strony kierowców, przyczyniających się do zawyżania kosztów paliwowych.

Dobra oferta ubezpieczeniowa

Ubezpieczyciele często wprowadzają okresowe promocje czy zmieniają swoje oferty, dlatego nie chcąc zawyżać wydatków na utrzymanie floty pojazdów, warto sprawdzać oferty co roku. Czasami zmieniając ubezpieczyciela na tańszego, w skali roku można naprawdę sporo zaoszczędzić.