Jak działa GPS?

Monitoring GPS to jedno z najbardziej pomocnych narzędzi dla transportu. Udostępnia informacje na temat położenia pojazdu, prędkości jazdy, poziomu paliwa w zbiorniku czy obrotów silnika. Dzięki temu sprzyja lepszej kontroli i organizacji pracy w firmie transportowej. Choć system GPS dla floty jest dziś bardzo powszechny i stosowany zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, to dla wielu jego działanie nadal pozostaje zagadką.

Czym jest system monitorowania samochodu GPS? Najprościej mówiąc – to system nawigacji satelitarnej (Global Positioning System), który został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Obejmuje swym zasięgiem całą kulę ziemską i składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego, segmentu naziemnego oraz segmentu użytkownika. Jego celem jest ułatwienie nawigacji w terenie oraz dostarczanie wiarygodnych informacji na temat położenia przedmiotów, miejsc i osób.

Pierwotnie monitoring GPS miał służyć do lokalizacji i naprowadzania pocisków. Prace nad nim rozpoczęły się w roku 1973. W ciągu pierwszej dekady od powstania, GPS był wykorzystywany głównie do spraw militarnych. Dopiero później systemem monitoringu zaczęły interesować się firmy niezwiązane w żaden sposób z wojskowością. Dziś z jego usług może korzystać praktycznie każdy – wystarczy tylko posiadać odbiornik GPS, który wbudowany jest w większość nowoczesnych smartfonów. System GPS jest całkowicie darmowy i taki, zgodnie z założeniami polityki USA, ma pozostać.

Jak działa monitoring GPS? Wbrew pozorom – mechanizm ten jest całkiem prosty. Satelita umieszczony na orbicie ziemskiej wysyła sygnał radiowy, a odbiornik GPS oblicza czas, w jakim sygnał ten dotarł do sprzętu z wbudowanym systemem. Wysłany sygnał zawiera całe mnóstwo informacji koniecznych do określenia prawidłowej lokalizacji. Na takiej samej zasadzie działa GPS w samochodzie. Nadajnik GPS zamontowany w samochodzie przesyła dane lokalizacyjne z komputera pokładowego do serwera obliczeniowego, który znajduje się w centrum danych naszej firmy. Tam informacje są zapisywane i odpowiednio chronione, a także udostępniane klientowi 24/7.

W jaki sposób monitoring pojazdów za pomocą systemu GPS wpływa na transport i logistykę? W branży transportowej GPS wykracza daleko poza narzędzie, które umożliwia lepszą orientację na drodze. System monitorowania samochodu pozwala bowiem także na kontrolę elementów takich jak prędkość i kierunek jazdy, częstotliwość uruchamiania silnika czy rzeczywisty czas pracy kierowcy. Dzięki temu pomaga w planowaniu tras, rozliczaniu pracowników oraz sprawniejszym zarządzaniu kosztami. Daje przedsiębiorcom większą kontrolę nad funkcjonowaniem transportu w firmie, a jego użycie stanowi dziś jeden z podstawowych warunków dla odniesienia sukcesu w branży.