Czy telematyka sprawdza się przy małych flotach?

Telematyka to zbiór nowoczesnych technologii o kluczowym znaczeniu dla współczesnego transportu, ale nie tylko. Jest to dziedzina, która powszechnie stosuje różnego rodzaju urządzenia telekomunikacyjne, zintegrowane z pojazdami, dzięki czemu mogą być one kontrolowane na każdym etapie podróży. Czym tak naprawdę jest telematyka? Czy jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla dużych firm, czy te mniejsze również znajdą w niej odpowiednie korzyści?

Czym jest telematyka?

Telematyka to dziedzina wykorzystująca przede wszystkim technologie oparte na bezprzewodowej transmisji danych (sieci komórkowe, satelitarne itp.). Dzięki nim systemy tematyczne są precyzyjne i niezawodne, a zarządzanie flotą samochodów zarówno w małej jak i dużej firmie bardziej skuteczne i efektywne.

Jednym z najważniejszych elementów systemów telematycznych jest monitoring GPS pojazdów. Dzięki niemu zarządca pojazdów doskonale wie, gdzie się znajduje auto, gdzie się zatrzymywało, jaki jest jego stan paliwa, przy pomocy rzeczywistych danych ma również możliwość przeprowadzenia analizy stylu jazdy kierowcy.

Co ważne, wszystkie dane, które są zbierane przez stosowane w systemach telematycznych urządzenia, ukazują dane w czasie rzeczywistym, dostęp do nich jest prosty, a zapis przejrzysty.

Dlaczego warto stosować systemy telematyczne a małych firmach?

Systemy telematyczne mają wiele zalet, nic więc dziwnego w tym, że chętnie sięgają po nie zarówno duże, jak i małe firmy transportowe, którym zależy na jak najlepszym zoptymalizowaniu swoich działań.

Jednym z największych atutów systemów telematycznych jest możliwość uzyskania stałego dostępu do informacji o lokalizacji pojazdu. Nie ma znaczenia dzień czy godzina. Nadzorca floty zawsze może dowiedzieć się, co się dzieje z jego pojazdami.

Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą korzystanie z systemów telematycznych? To między innymi:

  • możliwość zmniejszenia kosztów paliwa i serwisowania (co w przypadku małych firm dysponujących niezbyt pokaźnym budżetem jest naprawdę istotne),
  • zoptymalizowanie tras (co nie pozostaje obojętne na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem floty),
  • lepsza kontrola nad stylem jazdy kierowców,
  • lepsza komunikacja z kierowcami.

Systemy telematyki to tak naprawdę podstawa funkcjonowania wielu dużych firm transportowych. Warto jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie, które ze względu na ogrom korzyści budzi także zainteresowanie wśród przedsiębiorców prowadzących niewielkie firmy.

Małe firmy przewozowe nie dysponują dużym budżetem, dlatego w ich przypadku każda oszczędność jest naprawdę cenna. Z tego też powodu inwestują w stosowanie systemów telematycznych, które właściwe wdrożone pozwalają na osiągnięcie pewnych oszczędności niemal na każdym etapie przewozu.

Kontrola nad kierowcą to także korzyść dla niego. Dzięki temu może on uniknąć kosztownych mandatów i punktów karnych, które w zbyt dużej ilości mogą doprowadzić do utraty na prawo jazdy, a tym samym utratę zatrudnienia.