Charakterystyka i działanie E-TOLL

E-TOLL to inaczej System Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej. Działa on od czerwca 2021 roku i unowocześniony zastępuje metodę viaTOLL.

Jak działa etoll?

System ten służy do pobierania opłat za przebycie płatnych sektorów dróg, które są administrowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pieczę nad nim sprawuje szef KAS. System SENT oraz usługa gov.pl kompatybilna jest z urządzeniem etoll, działa na terenie Polski i umożliwia opłacenie drogi dla pojazdów lekkich oraz ciężkich.

Metoda e toll dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów bez względu na ich wagę całkowitą. Zaliczają się do nich samochody z przyczepką, dostawcze, ciągniki siodłowe z lub bez naczepy, mikrobusy z liczbą miejsc siedzących mniejszą, niż 9. Dodatkowo samochody ciężarowe z lub bez przyczepy z dyszlem oraz ciągniki siodłowe z naczepą i dopuszczalną masą całkowitą co najmniej 12 ton. Autobusy z lub bez przyczepy oraz liczbą miejsc siedzących większą, niż 9, bez dmc.

Powinnością przewoźnika, którego dotyczą wytyczne poruszania się płatnymi częściami dróg pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, jest rejestracja w e-toll. Do wyboru pozostają 3 sposoby w postaci stacjonarnej sieci Miejsc Obsług Klienta (MOK), online lub za pośrednictwem dostawcy kart flotowych. Kolejnym krokiem jest wybór metody płatności, na który składają się dwie możliwości. Pierwsze jako konto przepłacone polegające na wcześniejszym doładowaniu rachunku rozliczeniowego, z którego będą pobierane środki za przebycie płatnych fragmentów dróg. Drugie jako kont z odroczoną płatnością polegające na ustawieniu zabezpieczenia na swoim koncie w postaci wpłaty pieniężnej lub gwarancji. Gwarancja to korzystanie z systemu etoll w trybie przedpłaconym do czasu jej potwierdzenia. Ostatnim krokiem jest dodanie do swojego profilu urządzenia pokładowego i powiązanie go z zarejestrowanym pojazdem. Możliwością wyboru urządzenia jest aplikacja e-TOLL pl., OBU lub ZSL.

Przydatne opcje e-toll

Ważnym elementem podczas poruszania się po płatnych odcinkach dróg jest ich wykaz. Sposobność sprawdzenia ich z wszelkim podziałem na województwo, płatną sekcję czy numer drogi, znajduje się na stronie systemu e toll.

Pasy e-toll są przeznaczone tylko i wyłącznie dla systemu e-TOLL, viaTOLL, viaAUTO i viaBOX. Konsekwencją używania ich bez rejestracji, jest nałożenie dodatkowej opłaty na przewoźnika. Można jej jednak uniknąć poprzez manualny system poboru opłat, który znajduje się na wyjeździe. Wtedy jednak opłata będzie pobierana za najdłuższy płatny odcinek.